| Part Number | SMCJ24CA-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 341120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ24CA-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ24CA-E3 57T |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Pin Count | 2 |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 24 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 26.7 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Peak Pulse Current | 38.6 A |
| Lead Finish | Tin |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Clamping Voltage | 38.9 V |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ24CA-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 18V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ18CAHE3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ24CAHE3 5B.pdf |
|
Semtech | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 200W 2-Pin SLP EP T R Download PDF datasheet for uClamp1201P.TCT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 18.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for TPSMB22AHE3 52T.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 28V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ28CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 22V 3-Pin D2PAK T R Download PDF datasheet for LDP01-26AY.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 17V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ17A-E3 52.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ58A.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ16A.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOT23 REG .225W - |